Když je žena chodící zásobárnou nápadů

Také znáte to období, kdy k Vám chodí samé nápady a řešení? Při úklidu, při řízení, při cesto do práce, v práci, při vaření, hned ráno po probuzení.... V podstatě chodí non-stop a nestíháme si je ani zapamatovat. O obvykle nám chodí ty nejlepší nápady a řešení. Jindy, i kdybychom se tisíckrát a několik hodiny snažily, tak nas nenapadnou. Znáte to?
 
Někdy si toto období uvědomujeme a někdy ne. Záleží na našem rozpoložení a vnímání sebe samé. Přesto toto období máme pravidelně každý měsíc, každá z nás. Jedná se o kreativní fázi. Je ten týden (přibližně 7 dní) před menstruací (reflektivní fáze). Ženy jsou cyklické a neustále prochází 4 fázemi:
Reflektivní fáze (menstruace) přibližně 1.-6. den
Dynamická fáze (doba před ovulací, po menstruaci) přibližně 7.-13. den
Expresivní fáze (ovulace) přibližně 14.-20. den
Kreativní fáze (doba před menstruací ) přibližně 21.-28 den. 
 
O cyklech ženy skvěle píše Miranda Gray ve své knize Cyklická žena.  Teď však chci psát o kreativní fázi. V této fáz. Kdyý i máme touhu tvořit, něco uvnitř nás nás do toho vysloveně nutí. Pořád máme ten vtíravý pocit pustit se např. do něčeho, do čeho se chceme pustit už dlouho, ale odkládáme to. A když to neuděláme, tak jsme z toho nervózní. Když volání své duše a kreativity v kreativní fázi ignorujeme, tak z toho pak můžeme "ochořet". Často pak trpíme pocity, prázdnoty, nenaplnění, nervozity, bolestmi v podbřišku, úzkostí, nevolností.... Nahromaděná a nenaplněná touha po projevu a tvořivosti se nám pak někde uloží a rejpe a tlačí, dokud ji konečně neprojevíme. Máme chuť tvořit, přesto ji mnohdy, z různých důvodů, odsuneme a přejdeme. 
 
V reflektivní fázi (menstruace) však s těmi nápady moc nenaděláme. Reflektivní fáze je totiž odpočinková. V této fázi bychom se měly zaměřit spíše na své nitro, na své pocity, jsme přecitlivělé a více vnímavé. Je to ideální fáze se čistit fyzicky, psychicky, energeticky, hodně odpočívat, nenamáhat se, pečovat o svou duši a tělo. 
 
Kreativní fáze nemusí trvat vysloveně 7 dní. Pokud začnete vnímat své tělo, své pocity a touhy, samy brzy vypozorujete v jaké fázi jste. Doporučuji si vést deníček. Stačí si psát poznámky do diáře. Můžete si i barevně označit cykly v kalendáři, pro připomenutí, v jaké fázi jste. Šikovná je cyklická mapa, která nám pomáhá sledovat samu sebe den za dnem. Osobně doporučuji si během kreativní fáze nosit všude s sebou zápisník. Snažte se zapsat si vše, co Vás během dne napadne a osloví. I když to třeba hned nedává smysl, tak později Vám to může dát smysl, odpověď na Vaši otázku (i nevyřčenou). Později se vše poskládá. Počítejte s kreativní fází dopředu, tedy uspořádejte si program tak, abyste v kreativní fázi měly vyhraněný čas na tvořivost (i když ještě teď nevíte, co budete tvořit). Trápí Vás nějaká záležitost, na kterou nemůžete najít řešení? Já si většinou před spaním požádám Vesmír/Vyšší Já/ Boha/Anděly (je jedno jak si to která nazvete), aby mi seslali nějaký nápad, řešení. Může Vám to přijít ve snu  nebo během dne. V této fázi chodí opravdu originální nápady. :-) Pokud Vás napadne pustit se do něčeho, co už dlouho odkládáte, tak kreativní fáze je na to ideální doba.  A okolí se pak jen bude divit, jak je možné, že Vám jde najednou vše tak hladce. 
 
Některé nápady se nám třeba nepodaří zrealizovat hned, ale i tak si je zapište. Někdy jindy Vás k tomu může napadnout ještě něco dalšího a pak už to bude třeba dávat větší smysl. Vše se děje ve správnou chvíli. :-)
 
Při svých terapiích čím dál více řeším s klientkami návrat sama k sobě, ke své ženské duši a hledáme cestu k sebelásce. Spousta žen má tolik přání, že mnohdy neví, čím vlastně začít. A tvořivost je jeden z nástrojů radosti a naplnění. :-) Na závěr přidám krásný citát od Audrey Hepburn "Věřím v to, že šťastné ženy jsou krásné ženy." 
 
S láskou,
Kamila
 
 
 
 
 

Kategorie blogu: