Je dnešní žena sama sebou?

Žena má být stále činorodá, silná, odolná… tak to opravdu ne. Jenže toto je představa dnešní společnosti - žena musí zvládnout všechno. Ženy jsou už dnes  (dobrovolně či nedobrovolně) vnímány podobně jako muži. Dovolit si nějakou slabost? To už je skoro opovrženíhodné. Bohužel ale názor společnosti za posledních několik desetiletí vedl k tomu, že ženy ztratily spojení se svým ženstvím. A to vedlo k tomu, že ženy často trpí nespokojeností a depresemi, hormonálními poruchami, pořád se o něco snaží, ale nejsou spokojené ve svém životě, odmítají si přiznat a projevit své pocity a emoce, často cítí vnitřní nervozitu, kterou si neumí vysvětlit. Jdou samy proti sobě. 

Čím dál více mě kontaktují ženy s tím, že se necítí dobře samy se sebou, samy ve svém vlastním těle, s tím jak se cítí. Tělo a pocity nám něco sdělují, ale program v hlavě velí jinak. Znáte takové to vnitřní napětí a nervozitu a nevíte proč? Máte pocit, že něco musíte udělat jinak, ale nevíte co a jak. A jak ten pocit ignorujete, tak se cítíte vnitřně hůř a to se samozřejmě projeví na zdraví, na psychice a v našem životě. 

A cože je to to volání po změně? Žena je totiž cyklická, proměnlivá. Vše se odvíjí od menstruace. Dámy, všimly jste si, že některé dny se chcete stáhnout do ústraní a jen relaxovat, jindy máte energie na rozdávání a hrnete se do všeho, jindy Vás napadá spousta nápadů a řešení, že se samy divíte, kde se to ve Vás bere a jindy zase máte touhu předvést své ženství? Ano, několikrát do měsíce se cítíme jinak, tak jak je to skutečně pro ženu přirozené.

Tou přirozenou ženskou podstatou se zaobírá spisovatelka Miranda Gray ve svých knihách Cyklická žena a Rudý měsíc. Základním slovem je menstruace. Pro spoustu žen i mužů je to slovo skoro „sprosté“, a pro ženu představuje často utrpení. Nicméně v ženském životě má svůj krásný a užitečný úkol (který má být příjemným přínosem, nikoli utrpením), který Miranda Gray ve svých knihách skvěle vysvětluje. Můžete si přečíst i mou krátkou recenzi na knihu Cyklická žena. 

Co při terapiích se ženami často řeším, je strach, jak na jejich přirozenou ženskou proměnlivost (a především na ten relaxační menstruační týden) bude reagovat okolí a strach se projevit jako žena. Zpracováváme strachy a hledáme spolu různé možnosti, jak se opět spojit se svou ženskou podstatou a prožívat ji ve svém životě, sdílíme své zkušenosti a poznatky. 

S knihou Cyklická žena jsem se poprvé setkala minulý rok a už během čtení jsem na své cykly začala nahlížet jinak. A světe, div se, je parádní být cyklickou ženou. :-D

Na závěr přidávám krásný citát Marylin Monroe „Nevadí mi žít v mužském světě, pokud v něm mohu být ženou.“ 

S láskou,

Kamila

 

Kategorie blogu: